
De Dutch Design Week (DDW) is begonnen! Op het Ketelhuisplein nodigen de drie Brabantse GGD’en, Circus Andersom en Dutch Design Foundation bezoekers uit om stil te staan bij de eerste 1000 dagen van hun eigen leven.
Publicatiedatum: 18-11-2023 om 12:58 uur
Laatste update: 18-11-2023 om 12:58 uur
Neem nou Elias*, jongen van 20 jaar, en is door een eerdere sekspartner geïnformeerd voor Gonorroe. “Ik baal er wel een beetje van want dit kost me allemaal weer tijd, maar ja, ik kan het maar beter weten”. Elias is nooit zo bezig met het oplopen van een soa. Hij is altijd heel voorzichtig en kieskeurig in het kiezen van zijn sekspartners, dit bericht overviel hem dan ook een beetje. Elias ervaart op dit moment verder geen symptomen, we kiezen er dan ook voor om enkel te testen en de resultaten af te wachten. Elias reageert wat verbaasd: “krijg ik niet meteen pillen? Ik weet zeker dat ik het heb, dus dan ben ik er ook meteen vanaf”. Gonorroe behandelen we met een eenmalige injectie in de bilspier. En van Gonorroe weten we ook dat dit een slimmere bacterie is die al resistente vormen kent voor de antibiotica die wij geven. “Ow dat wist ik helemaal niet, maar ik ken mensen die preventief antibiotica gebruiken om soa te voorkomen. Leek me wel een chille oplossing”.
Het is helemaal waar dat de meeste soa gemakkelijk te behandelen zijn met antibiotica of penicilline en dat je er dan binnen een week vanaf bent. Het klopt ook dat we vanuit seksuele gezondheid er soms voor kiezen om blind te behandelen. Dit wil zeggen dat we iemand met een hoog risico op soa alvast behandelen voordat de resultaten van de soa test bekend zijn. Maar we weten ook dat we wereldwijd steeds meer te maken krijgen met resistentie van antibiotica. Wat zou kunnen betekenen dat een ‘simpele’ soa als Gonorroe straks niet meer simpel te behandelen is. En dat dit op collectief niveau een veel groter probleem zou kunnen gaan vormen. Door op grote schaal antibiotica te verstrekken zonder dat hier op dat moment ook echt een diagnose voor is, werkt mee aan deze resistentie. Op de poli zullen we hier dan ook altijd een goede overweging in maken. Preventief antibiotica slikken zouden wij dan ook nooit adviseren 😉
Elias blijkt geen soa te hebben. “Toch maar goed dat we niet meteen voor die spuit zijn gegaan he mevrouw? Ik heb me er toch wel druk over gemaakt. Alleen die condooms, ik weet het niet hoor”. We hebben nog een gesprek gehad over condoomgebruik. Elias ervaart het vooral als een grote spelbreker. “Ben je net lekker bezig, moet je over zo’n rubber beginnen”. Een andere euvel wat hij ervaart is dat condooms ook zo duur zijn. Een gezamenlijke verantwoordelijkheid kan hier in helpen. Ook vooraf aan de seks afspraken maken over condoomgebruik kan helpen. Dan hoef je er niet in ‘the heat of the moment’ nog over te beginnen. Zomaar weer een voorbeeld wat laat zien dat psycho-educatie over soa en samen het gesprek aangaan heel zinvol kan zijn.
* Naam van de cliënt in deze blog is aangepast om de privacy van de cliënt te beschermen.


De Dutch Design Week (DDW) is begonnen! Op het Ketelhuisplein nodigen de drie Brabantse GGD’en, Circus Andersom en Dutch Design Foundation bezoekers uit om stil te staan bij de eerste 1000 dagen van hun eigen leven.

Wat motiveert Brabanders om op pad te gaan? Hoe vaak wandelen zij? Ruim 9.500 inwoners namen deel aan het onderzoek. Daaruit blijkt dat driekwart van de respondenten iedere week wandelt. Fit blijven is de belangrijkste reden om te wandelen. Hoewel deelnemers positief zijn over de wandelmogelijkheden in hun buurt, zien zij meer groen, bankjes en rustpunten als waardevolle aanvullingen.

Sociale media spelen een grote rol in het dagelijks leven. Toch vindt een deel van de gebruikers dat zij er zelf te veel tijd aan besteden. Dat blijkt uit een onderzoek van GGD Hart voor Brabant en GGD Brabant-Zuidoost onder ruim 7.000 panelleden.